Preparace Višňák

Mistrovství světa v preparaci 2013, Springfield, Illinois, USA

 

7. - 11. května jsem se zúčastnil Mistrovství světa v preparaci  a reprezentoval tak jako jediný Českou Republiku. Bylo to již v pořadí mé druhé mistrovství světa a mohu opravdu říci, že stálo za to!

Už před mistrovstvím jsem se rozhodl, že ptactvo, které bych chtěl vystavovat budu preparovat v USA. Proto jsem byl velice rád, že mi byla nápomocna moje kolegyně Kim Kuenzel, u které jsem mohl všechny mé preparáty zhotovit. Na výstavě jsem prezentoval celkem pět kusů ptactva a to špačka obecného, káni rudoocasou, káni páskovanou, puštíka proužkovaného a společně s Kim potápku americkou. První čtyři jsem vystavoval v profesionální kategori, podkategorie ptactvo, potápku potom v kategorii Collective Artists. V této kategorii se na preparátu podílí nejméně dva autoři. Hodnotí se zde umělecké zpracování, mechanická stabilita preparátu a v neposlední řadě kvalita preparace. 

Již po příjezdu do Spriengfieldu na výstavište jsem rozpoznal, že světová show je v USA vnímána trochu jinak než na Starém kontinentě. Už i proto, že exponáty jsou preparovány v aktivních pozicích, tzn. v takových, které mají publikum co nejvíce oslnit. Velký důraz je kladen na prezentaci preparátu, podstavce jsou velice impozantní, musím ale podotknout, že někdy na úkor správné anatomie preparátu.

Skutečnost, že se do jednoho města sjedou preparátoři z celých spojených států a 15 ostatních zemí světa byla pro mne naprosto uchvacující. Na této soutěži bylo celkem vystaveno 700 preparátů ve čtyřech různých kategoriích. Součástí byla i předváděcí exhibice amerických preparátorských společností jako např. McKenzie Taxidermy Supply, Matuska Taxidermy atd. a samozřejmě i semináře od mistrů v taxidermii. Přikládám několik vlastoručně pořízených snímků.