Preparace Višňák

 

 

Pavel Višňák ( * 6. května 1988, Chlumec nad Cidlinou, Československo), je český preparátor.

 

Od svých pěti let bydlel na samotě u lesa  , což ho velice ovlivnilo a k přírodě získal kladný a intenzivní vztah. 

 

Studoval Střední lesnickou školu v Trutnově (dnes Česká lesnická akademie), poté Českou zemědělskou univerzitu v Praze (obor Provoz a řízení myslivosti), následně Technickou Univerzitu Mnichov (obor Trvale udržitelných zdrojů – management zvěře a lesnictví).

 

S preparací začal v roce 2006 právě na Střední lesnické škole. V roce 2012 z vlastní iniciativy odcestoval na Mistrovství světa v Salzburgu, kde poprvé vystavoval preparát bernešky kanadské. V tomto období vytvořil první expozici na lesnické škole v Trutnově a také  začal studovat preparaci u dánského mistra Petera Sunesena, který značně ovlivňil jeho tvorbu a vnesl do ní skandinávský jednoduchý styl.

 

V roce 2013 Pavel odlétěl do USA, na 2. měsíční stáž do amerického preparátorského studia Running 'K' Taxidermy, Kymberley Kuenzel. Ve Spojených státech se naučil nové triky a zúčastnil se Mistrovsví světa v preparaci (první zúčastněný Čech v historii mistrovství). Zde vystavoval samostatně 4 preparáty ptáků a jeden společně právě s preparátorkou Kimberley Kuenzel v umělecké divizi Collective Artists division.

 

V dalších letech se zúčastňil Mistrovsví Evropy v italském Langarone, Mistrovství Velké Británie, kde získal první místo v kategorii Avian Challenge.

 

V roce 2016 otevřel vlastní ateliér ve Slaném. V tomto roce také pracoval na doposud svoji největší ucelené výstavě ptactva a savců pro muzeum Vyškovska.

 

Od roku 2017 do roku 2021, se věnoval zatím svému největšímu dílu pro Národní Muzeum  Praha (expozice Zázraky evoluce). Nejenom jako preparátor, ale i jako koordinátor všech evropských preparátorů, kteří na tomto projektu pracovali. Expozice byla slavnostně otevřena 2. září 2021.

 

V roce 2018 získal ocenění BEST OF PROFESSIONAL CATEGORY (kat. střední ptactvo) na Mistrovsví Evropy v preparaci v Salzburgu.

 

V roce 2019-2021 měl možnost osobně pracovat s maďarským mistrem Zsomborem Pünköstim a poznat tak blíže jeho špičkovou práci.

 

V roce 2021 získal titul VÍCEMISTR EVROPY – SECOND OF EUROPE  v kategorii ptactvo a navíc ještě BEST OF PROFESSIONAL (kat. střední savci) na Mistrovství Evropy v preparaci – Budapešť.