Preparace Višňák

Preparace ptáků

Materiál na preparaci

K preparaci ptáků používáme (obdobně jako na preparaci savců) polyuretan. Z této hmoty ručně vyřezáváme modely, na které později navlékáme očištěnou a ošetřenou kůži. Na manekýny můžeme také použít balzové dřevo nebo dřevitou vatu. Vymodelovat však kvalitní tělo ze dřevité vaty se všemi anatomickými detaily je poměrně náročné a vyžaduje to značnou zkušenost preparátora. Samozřejmě je na trhu k dostání velké množství komerčních modelů, osobně je však nepoužívám, nesplňují mé požadavky. K preparaci nesmí samozřejmě chybět dráty, oči (obr. č. 1), speciální hlína do očnic a jiné potřebné pomůcky.

 

Postup preparace

Dobře opeřeného ptáka stáhneme, kůži očistíme od tuku a odmastíme. Poté ji čistíme a sušíme lázních (směsích). Tak, aby peří bylo perfektně odmaštěné a suché. Kůži následně ošetříme proti hmyzím škůdcům a natáhneme ji na model. S peřím ji urovnáme tak, aby měl pták věrohodný výraz.  Některé části můžeme zafixovat a preparát ptáka necháme uschnout. Po uschnutí dobarvíme části, které vysycháním vybledly. Většinou se jedná o zobák, nohy, pouška atd..

 

Způsoby animací

Podle přání zákazníka preparace ptáků můžeme animovat jako sedící (obr. č. 2), letící (obr. č. 3), nebo také do charakteristických póz jako je například u tetřeva tok na větvi (obr. č. 4) atd. V České republice i mnoha jiných zemích je u myslivců velmi oblíbená preparace tvz. „na trofej“. Pták je znázorněný v poloze, kdy je uloven (pádá na zem) nebo pověšen (visí po ulovení za končetiny - obr. č. 5). Ptáky nejčastěji  preparujeme na pověšení na zeď, postavení na zem popř. stůl a nebo na zavěšeni tvz. na strunu. V tomto případě visí.

 

Obtížnost oproti preparaci savců

Preparace ptáků je dle mého názoru náročnější než preparace savců, a to hned z mnoha důvodů. V první řadě potřebujeme velký cit pro práci s kůži a také s peřím, které musíme vrátit přesně na místo, kde se před stažením nacházelo. Navíc končetiny jsou pohyblivé a nejsou na modelu pevně přichyceny, jako je tomu u savců. Pozice ptactva musíme tedy modelovat. Na preparaci ptactva jen omezeně zakoupíme průmyslově vyráběné modely, často si proto musíme tělo vyřezat.  Já modely vyřezávám ve velké většině, 80 % mých ptáků „oblékám“ na vlastnoručně vyrobené originální tělo.